content="summary_large_image">

Praca grupowa - klucz do innowacji w biznesie

W ostatnich dniach bardzo dużo mówi się o sukcesie naszych gimnazjalistów w PISA (Programme for International Student Assesment). To badanie, prowadzone cyklicznie od 2000 roku przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), sprawdza 15-latków z całego świata pod kątem ich zdolności do rozwiązywania problemów, analizowania, argumentowania i interpretowania. Bada umiejętność myślenia i przygotowanie do dorosłego życia. Z raportu wynika, że Polska osiągnęła jeden z najlepszych wyników na świecie jeśli chodzi o przyrost liczby uczniów z najlepszymi wynikami. 

Jednak według profesora Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego (autora m.in. Diagnozy Społecznej), o ile postęp w zakresie wiedzy jest ogromny, inwestujemy w wiedzę naszych dzieci bez opamiętania, o tyle zaniedbujemy - równie ważny jak indywidualna wiedza - rozwój zasobu określany mianem "umiejętności współpracy", która jest warunkiem innowacyjności gospodarki. W tym zakresie, zdaniem prof. Czapińskiego nie posunęliśmy się nawet o krok do przodu.
Ta opinia zainspirowała mnie do zastanowienia się nad kwestią współpracy w biznesie. Postawię tezę, że dzisiaj mamy dostępne co najmniej takie same narzędzia wspierające współpracę w biznesie jak w najbardziej rozwiniętych gospodarkach USA czy Europy Zachodniej. Pytanie tylko, dostępne, ale czy stosowane?

Świadcząc usługi dla biznesu w modelu chmurowym dostarczamy najnowsze usługi i oprogramowanie jakie jest dostępne na rynku. Przykładem może być Microsoft Lync 2013, który jako pierwsza firma w Europie zintegrowaliśmy z własnym rozwiązaniem zaawansowanej telefonii IP. Lync jest serwerem komunikacyjnym, który umożliwia komunikację za pomocą dowolnego kanału, tj. tradycyjne połączenia telefoniczne, video, chat, wspólną pracę nad dokumentem w trybie on-line.

Spotkanie z serii Netia Innovation Jam, w trakcie których nasi pracownicy uwalniają swoją kreatywność, tworząc nowe pomysły na usługi.

Jak Netia Office Anywhere z MS Lync 2013 ma się do umiejętności współpracy? Lync 2013 jest platformą umożliwiającą tą współpracę na bardzo wysokim, nie spotykanym wcześniej poziomie. Klienci którzy odważyli się sięgnąć po nowinkę technologiczną. Mówią głównie o:
• Wysokiej jakości połączeń Vodeo, dostępna jakość HD przy spełnieniu wymagań sprzętowych i transmisyjnych
• Mobilność rozwiązania - działa na smartfonach, tabletach oraz komputerach
• Umożliwia współpracę/ prace z kimkolwiek tylko chcemy poprzez wysłanie zaproszenia na spotkanie z kalendarza
• Integruje obszar tradycyjnej telefonii i obszaru interentu w jeden wydajny organizm
• Łatwej implementacji! i dostosowaniu pracy w zależności o rodzaju pracy czy miejsca gdzie ta praca ma być wykonana.

Naprawdę? To naprawdę takie proste? Ale naprawdę? Takie serie pytań ze strony niedowierzających klientów to praktycznie standardowa reakcja, z jaką spotykam się opisując potencjalnym klientom prostotę takiego wdrożenia. Powodem konsternacji moich rozmówców jest łatwość implementacji, sprowadzająca się do tego, że całość wdrożenia (w modelu CLOUD) odbywa się poprzez dostarczenie użytkownikowi loginu oraz hasła i nie wymaga inwestowania w sprzęt oraz utrzymanie usługi i….to działa!

Szczegółowo funkcje te i związane z nimi ciekawostki przedstawię w kolejnych wpisach.

bgimage