facebook web
Osobiste wrażenia z użytkowania Netia Playera z nowym softem

Osobiste wrażenia z użytkowania Netia Playera z nowym softem

Z pewną tremą siadłem do napisania tej „recenzji”. W zasadzie powinienem użyć raczej określenia – wrażeń użytkownika. Nie jestem w końcu żadnym blogerem IT, recenzentem, itd. a zwykłym klientem Netii. To co za chwilę przeczytacie, to moje prywatne wrażania z użytkowania zupełnie nowego oprogramowania dekodera telewizji Netii. Zanim jednak do tego przejdziemy kilka słów dla niedowiarków.

Jak się domyślam, przynajmniej taki byłby mój pierwszy wniosek sporo z Was podchodzi do takich tekstów z dużą dozą nieufności – ja też! Netia na pewno komuś zapłaciła i teraz przeczytamy peany na cześć firmy i oferty. Dowiemy się, że to najlepsza oferta TV na rynku, że propozycje pakietów Netii – telewizja + Internet są superatrakcyjne, itd… itd… No bo któż inny mógłby pisać taki tekst jak nie ktoś z agencji PR?

Otóż nie. Z Netią jestem związany wyłącznie jako klient. Co więcej, nasza „współpraca” zaczęła się wiele lat temu od zgrzytów związanych z wyborem oferty. To mniej więcej wtedy natrafiłem na blog Netii i jej rzecznika prasowego – który pomagał wyjaśniać drażliwe dla klientów problemy. Od tego czasu – przynajmniej w moim wypadku – sytuacja się zmieniła na PLUS. Na jakość oferty Netii nie mogę narzekać. Jako jeden z tych, którzy na „starym” blogu Netii sporo komentowali zostałem zapytany czy zechciałbym zobaczyć, potestować i opisać nowe oprogramowanie Netii dla oferty Telewizji Osobistej.ui_new_epg.png

Przyjąłem wyzwanie i to z tego powodu czytacie teraz ten tekst. Proszę też zatem by potraktować mnie ulgowo nie jestem bowiem żadnym profesjonalistą w tym zakresie – choć gadżety oczywiście lubię.

Skoro już wiecie z grubsza kim jestem, czas na sam opis wrażeń. Po aktualizacji systemu Netia Player’a i pierwszym uruchomieniu czekało mnie naprawdę duże zaskoczenie!

Korzystając z oferty telewizji osobistej Netii zauważyłem, że w pewnym momencie przestałem zwracać uwagę na pośrednika w jej dostarczaniu, czyli dekoder. A przede wszystkim to jak ta telewizja Netii jest mi dostarczana. Stąd też naprawdę olbrzymi – POZYTYWNY – szok!, gdy mój dekoder został zaktualizowany. Zmieniło się wszystko.

Nowy interfejs, nowy system w dekoderze telewizji Netia to absolutna rewolucja.

Pierwsze co ukazuje się naszym oczom, to małe okno poglądu, ostatnio oglądanego kanału a dookoła dużo nowych informacji. Poniżej kolejne dwa (tym razem już bez podglądu) okienka kanałów TV a z boku podstawowe aplikacje, z których oczywiście tak jak do tej pory możecie korzystać.

Tak jak obiecywałem na samym początku. Ten tekst to nie będzie marketingowa laurka a faktyczne spostrzeżenia z używania nowego oprogramowania.

Jak bardzo podoba mi się uruchamianie dekodera z domyślnie włączonym ostatnio oglądanym kanałem TV, tak zupełne nie rozumiem doboru pozostałych dwóch, które pojawiają się niżej. Przypuszczam, że chodzi o jakiś rodzaj promowania tych konkretnych kanałów, ale akurat ten pomysł do mnie nie przemawia.

Jako użytkownik chciałbym troszkę większej elastyczności interfejsu, czyli tego co widzę na ekranie telewizora. Tzn. by poniżej albo pokazały się dwa wcześniej oglądane kanały TV – mamy wtedy szybki dostęp do trzech ostatnio używanych lub by można było po prostu ustawić te dwa, z których korzystamy najczęściej.

Podobnie, miło by było mieć możliwość edycji/wyboru 3 ulubionych aplikacji, z których korzystamy. Mam nadzieję, że w kolejnych aktualizacjach oprogramowania dekodera telewizji Netia się pojawią.

Na górze ekranu, zobaczycie główne kategorie „działów” urządzenia Netia Player. Będą to po kolei – Narzędzia, Na Żywo (w tej zakładce Netia Player będzie się zawsze uruchamiał), Twoja Telewizja, Twoje Serwisy i 7 Dni Wstecz (to mi się bardzo podoba! – choć znów, nie bez uwag).

Kategorie zmienia się od prawej do lewej i lewej do prawej – menu nie działa już na zasadzie karuzeli.

Co po kolei w kategoriach?

ui_new_narzedzia.pngNarzędzia:

Macie tu do wyboru 3 „zakładki” – Diagnostyka. Zapewne przydatne w przypadku problemów z działaniem urządzenia i telewizji. Piszę „zapewne”, gdyż jak dotąd z telewizją Netii (Internetem też) nie miałem żadnych problemów wymagających kontaktu z infolinią. Także w czasie testu – jakby nie było nowego oprogramowania – nie miałem żadnych kłopotów z odbiorem sygnału TV, jakością programów HD czy stabilnością urządzenia. Naprawdę, z ręką na sercu – nie wiem, jak jest u innych dostawców, nie mam potrzeby zmiany operatora – w zakresie stabilności usług i telewizji od Netii od kilku lat nie mogę złego słowa powiedzieć!

Kolejne pole to „Ustawienia”, gdzie znalazłem, znów podzielone na kategorie opcje dotyczące ustawień działania samego urządzenia. Nie wiem, nie pamiętam, jak było w poprzedniej wersji systemu, ale podoba mi się, że Netia Player wspiera standard HDMI CEC. Dla nie wtajemniczonych – włączcie tę opcje. Od teraz włączając/wyłączając swój smart TV (o ile wspiera ten standard) automatycznie włączycie dekoder telewizji cyfrowej Netii i odwrotnie. Włączenie / wyłączenie Netia Player zrobi to samo z Waszym telewizorem. Fajne!

Wracając do ustawień. Generalnie nie licząc zmienionego i moim skromnym zdaniem wygodniejszego interfejsu istotniejszych różnic, nowych funkcji nie ma. Jest to co było i być powinno tylko w wygodniejszej i chyba bardziej przejrzystej formie.

Ostatnie pole w tej kategorii, to bezpośredni dostęp do ustawień sieciowych dekodera. Ci z Was, którzy np. chcą korzystać z innego niż domyślny serwera DNS czy proxy zapewne docenią te opcje. Reszta z nas raczej nie będzie tam zaglądać.

ui_new_twoja_tv.pngTwoja Telewizja, tu zobaczycie 9 podkategorii:

  • Twoje kanały – pogrupowane kanały dostępne w Waszych wybranych pakietach TV (fakt, że Netia pozwala wybrać takie pakiety TV z których faktycznie korzystam to dla mnie duży plus na konto operatora!)
  • Twoje nagrania – ja z tej opcji nie korzystam w swojej ofercie, więc nie napiszę Wam czy i jak to działa.
  • 7 dni wstecz – czyli możliwość oglądania programów z wybranych kanałów 7 dni w tył.
  • HBO GO – czyli dostęp do serwisu VOD HBO – osobiście polecam!!!
  • Wybór pakietów – czyli gdybyście chcieli wzbogacić swoją ofertę TV Netia, można to zrobić w łatwy sposób (ja nie chciałem)
  • Program TV – fajny przewodnik po programach. Łatwo można zobaczyć (bez skakania po kanałach) co trwa, co można oglądać a także prosto ustawić przypomnienie (dekoder tak jak do tej pory da znać, że program, który chcecie oglądać ma się właśnie zacząć) oraz informację o filmie, serialu czy programie. Korzystałem, polecam!
  • Ustawienia – to powtórzenie kategorii, o której pisałem wyżej
  • Media Center – jeśli do dekodera macie podłączone dyski USB czy w swojej sieci domowej macie dysk NAS (dysk sieciowy np. z filmami) to właśnie w tym miejscu znajdziecie dostęp do tych urządzeń i dodatkowe opcje związane z konfigurowaniem tego dostępu.

ui_new_serwisy.pngKolejna zakładka, którą zobaczycie to Twoje Serwisy.

Tu znajdziecie wszystkie aplikacje, które Netia Player wspiera, czyli wspomniane HBO Go, Iple, TVPlayer. Dodatkowo to w tym miejscu znajdziecie też oferty typu „Pay – Per – View” jeśli np. macie ochotę oglądać kolejną edycje KSW czy inne takie…

Ostatnia zakładka to 7 Dni Wstecz.

Wspominałem, już o tym wyżej. Choć chce się narzekać, że „tylko tyle kanałów” miło, że Netia sama z siebie daje dostęp do tych. 7 dni wstecz pozwoli Wam na szybkie i wygodne zobaczenie tego, czego nie udało się w czasie nadawania.

Kolejne zaskoczenie czeka Was przy okazji przewijana listy programów. Od chwili aktualizacji Netia Playera zobaczycie zmieniony wygląd listy programów. Na ikonkach kanałów można zobaczyć godzinę zakończenia obecnie trwającego programu. Dodatkowo, ten wybrany / zaznaczony pokaże też informację o tym jakie kolejne audycje pojawią się i o której na obserwowanym kanale.

W zależności od typu audycji prezentowana będzie różna grafika programu, który ma pojawić się na antenie danej stacji telewizyjnej.

Muszę powiedzieć, że jest dużo przejrzyściej i nowocześniej.

Podsumowując tę część. Zmiany w interfejsie – czyli tym co widzicie – są naprawdę ogromne i wydaje mi się, nie licząc wspominanych na początku uwag dotyczących konfiguracji tego wyglądu na plus. Tak jak napisałem, jest nowocześnie i bardzo atrakcyjnie graficznie. Chyba się nie pomylę pisząc, że Netia dobrze przemyślała aktualizację graficzną swojego oprogramowania. Mnie zmiany bardzo się podobają.

Na zakończenie chyba najistotniejsza sprawa - jak się ogląda telewizję Netii i jak się z tego nowego oprogramowania korzysta.

Tu, musicie wiedzieć, że nadal korzystam ze „starego” dekodera Netii, czyli modelu N7700. Choć nowe oprogramowanie wydaje się mocno rozbudowane graficznie oraz wzbogacone o nowe opcje, dekoder telewizyjny Netii daje sobie zaskakująco dobrze radę.

Netia Player 1,5.jpgNajważniejsze to to, że kanały telewizyjne zmieniają się bez żadnych opóźnień i nie ma żadnych wahań w jakości obrazu.

W domu korzystam z telewizora Full HD, mam łącze internetowe 50 mbps a sam Netia Player łączy się z siecią bezprzewodowo – router jest innym pokoju. Bez względu na to, ile osób korzysta w domu z Internetu – jakość obrazu jest stała. Także w przypadku serwisów internetowych obsługiwanych przez Netia Player nie zauważyłem żadnych problemów po zmianie oprogramowania.

Być może – ale może to być moje subiektywne wrażenie - życzyłbym sobie by lista programów, przewijała się ciut płynniej. Z drugiej jednak strony – głownie korzystam z wyboru kanałów po przez wpisanie ich numeru – nie jest to więc faktycznie wada.

Czy jest się do czego przyczepić? Pomimo iż uznaje się za „wymagającego” klienta, świadomego – płacę za różne usługi i wymagam odpowiedniej jakości w zamian za swoje pieniądze – nie specjalnie.

Tak jak napisałem, jest bardzo stabilnie, jest dostatecznie płynnie i od strony wyglądu nowe oprogramowanie daje niejako telewizji Netii nowe życie, nową odsłonę. Ciut większe możliwości personalizacji interfejsu – o czym już wspominałem - byłby dla mnie mile widziane.Powiązane artykuły