facebook web
Szybki, szybszy, najszybszy, czyli Netia światłowód

Szybki, szybszy, najszybszy, czyli Netia światłowód

Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do Internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna „kablówka”, z kablami koncentrycznymi (coaxial), nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Funkcja „dostęp do Internetu” została w nich dodana pod koniec XX w. w postaci systemów takich jak xDSL (dla sieci telefonicznej), czy DOCIS (dla sieci CaTV). Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennegoIMG_1348.jpg.

Dlatego, żeby sprostać dzisiejszym i przyszłym oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować nowoczesne sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. A taka jest sieć światłowodowa, w której światłowód dochodzi bezpośrednio do mieszkania (Fiber To The Home), lub przynajmniej do budynku (Fiber To The Building) na następnie, do poszczególnych mieszkań, dochodzi dobrej klasy kabel ethernetowy, który pozwala na stabilne przesyłanie danych z prędkością do 1 Gb/s.światłowody półka.JPG

W Netii projekt modernizacji (w większości przypadków de facto położenia obok istniejącej zupełnie nowej sieci ze światłowodami do mieszkań) nazwaliśmy „Sieć XXI wieku”. Wiele wskazuje na to, że światłowody, które w ramach tego projektu kładziemy będą użyteczne do końca bieżącego stulecia a może i w następnym.

Dlaczego warto wybrać internet światłowodowy? Przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania  100 Mb/s.

Ważny, zwłaszcza dla graczy, jest też bardzo niski tzw. ping, czyli czas, z jakim odpowiadają urządzenia w sieci. W przypadku światłowodu ping to na ogół kilka ms, podczas gdy w tradycyjnych technologiach jest to kilkanaście a nawet kilkadziesiąt ms. 

IMG_1343.jpgWykorzystywane obecnie przez Netię światłowody są bardzo cienkie i elastyczne, dzięki czemu łatwe w instalacji. Dzięki temu podczas montażu światłowodu praktycznie nie ma potrzeby większych ingerencji, które wymuszałby remont w mieszkaniu.

Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.Powiązane artykuły