facebook web
Korzystając z dzierżawionego sprzętu budujemy "circular economy"

Korzystając z dzierżawionego sprzętu budujemy "circular economy"

Polska gospodarka nie należy do liderów, jeśli chodzi o ekologię i zagospodarowanie odpadów. Korzystając ze sprzętu dzierżawionego od operatora (np. od Netii) troszczymy się o środowisko i stymulujemy innowacyjność gospodarki…

Gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli „circular economy”, to koncepcja, w której gotowe produkty, surowce i materiały powinny pozostawać w danej gospodarce jak najdłużej, a do tego wytwarzanie odpadów w produkcji powinno być jak najmniejsze. Takie podejście do gospodarki ma na celu nie tylko zwiększenie innowacyjności, ale i podniesienie poziomu konkurencji. Wszystko zaczyna się od zaprojektowania danego produktu, a kończy na zagospodarowaniu odpadem. Jest to całkowite przeciwieństwo gospodarki linearnej, która opiera się na bardzo prostej, aczkolwiek nieekonomicznej i nieekologicznej zasadzie „weź-wyprodukuj-zużyj-wyrzuć”.

Co wspólnego z „circular economy” ma Netia? Nasza firma, podobnie jak inni odpowiedzialni społecznie dostawcy z naszego sektora, już od dłuższego czasu realizują tę zasadę. Przykład? Netia dostarcza swoim Klientom sprzęt, który jest potrzebny do korzystania z takich usług jak dostęp do internetu i telewizji. Niby nic w tym dziwnego, ale gdyby dokładniej się temu przyjrzeć, to zauważymy, że właścicielem np. routera czy dekodera jest Netia. To właśnie w interesie dostawcy usługi jest to, aby dostarczony sprzęt był jak najtrwalszy, ponieważ posłuży dłużej a w przyszłości (po profesjonalnym odświeżeniu, fachowo nazywanym refurbishmentem) będzie mógł skorzystać z niego inny użytkownik. Z kolei w momencie wycofania sprzętu z eksploatacji jest on przekazywany do profesjonalnych firm, zajmujących się recyklingiem.

Wg raportu „The EU Environmental Implementation Review: POLAND, 2017” nasza gospodarka jest jedną z najmniej efektywnych energetycznie i zasobowo w europejskiej wspólnocie. Nasz kraj zajmuje też niskie lokaty w rankingu wprowadzania ekoinnowacji w biznesie. Dzięki takim inicjatywom, w które angażuje się Netia, małymi krokami doganiamy europejską czołówkę:)

Podsumowanie dyskusji na ten temat, w której udział wziął również Tomasz Ciupka, kierownik Biura Zarządu w Netii, można przeczytać tutaj:

http://ingos.pl/public/userfiles/pdf/Podsumowanie_roundtable_10_maja_2017.pdf


Powiązane artykuły