content="summary_large_image">
DNS - cichy bohater szybkiego i bezpiecznego działania internetu

DNS - cichy bohater szybkiego i bezpiecznego działania internetu

Większość osób uważa, że szczytowa przepustowość łącza internetowego określa ogólną wydajność połączenia szerokopasmowego. To nie do końca prawda. O szybkości działania Internetu decyduje wiele czynników takich jak szybkość serwerów, z którymi się łączymy, typ połączenia sieciowego (przewodowy lub bezprzewodowy), przepustowość łącza oraz opóźnienia. Jednym z najmniej zrozumiałych czynników, definiujących prędkość działania Internetu (głownie przeglądania stron www) jest usługa DNS. Jeśli usługa DNS będzie działać nieefektywnie nie zaobserwujemy bezpośredniego jej wpływu na samą prędkość połączenia, jednak znacząco wpłynie na czas wczytywania stron internetowych.

ranking dns.png

Możemy się pochwalić, że niedawno zakończyliśmy wdrożenie nowego rozwiązania DNS dla klientów Netii. Nowa platforma bazuje na dedykowanych urządzeniach dostarczonych przez światowego lidera w tej dziedzinie – firmę Infoblox. Dzięki implementacji tego rozwiązania zwiększyliśmy wydajność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym skróceniu czasów dostępu do systemu DNS co bezpośrednio przekłada się na skrócony czas ładowania stron internetowych.

Czym właściwie jest usługa DNS?

DNS (Domain Name System) - to usługa, której zadaniem jest tłumaczenie nazw witryn internetowych (www.netia.pl) na adresy komputerów (87.204.19.8) na których taka witryna jest umieszczona. Dzieje się to podobnie jak wyszukiwanie numeru telefonu w telefonicznej książce adresowej. Podczas próby dostępu do witryny internetowej, komputer musi wyszukać numer (adres IP) przypisany do danej nazwy. Kluczowe znaczenie dla systemu DNS ma szybkość tego wyszukiwania, która w dalszej kolejności przekłada się na szybkość wczytywania witryny internetowej.

Dlaczego mój DNS działa wolniej niż DNS Netii?

Jest wiele czynników decydujących o szybkości działania usługi DNS - jednak kluczowym parametrem jest odległość geograficzna od serwera przekładająca się na opóźnienia pomiędzy Tobą, a docelowym serwerem. Netia w celu skrócenia tej trasy używa protokołu anycast i rozproszonej sieci serwerów DNS, aby przekierować Twój ruch internetowy do najbliższego geograficznie serwera DNS.

Czy zmiana adresów DNS przyspieszy przeglądanie?

Jest duża szansa, że używając nowych, szybkich DNS-ów Netii odczujesz znaczące przyspieszenie działania internetu, pomimo niezmienionej prędkości samego łącza. Z roku na rok strony internetowe stają się coraz bardziej skomplikowane, m.in. przez wprowadzanie niezliczonych funkcji, odwołań do innych witryn, elementów wyświetlania dedykowanych reklam kontekstowych, powiązywania  treści z mediami społecznościowymi.

Tak skomplikowana struktura witryny wymaga komunikacji z wieloma innymi witrynami sieci web przy inicjowaniu połączenia ze stroną www.

Czy wiedziałeś, że - w przypadku braku mechanizmów DNS cache w systemie operacyjnym i DNS cache przeglądarki internetowej - pojedyńcze wczytanie tak popularnych stron jak gazeta.pl czy onet.pl może generować jednocześnie nawet kilkaset (!) zapytań DNS?

odpytania przegldarek.png

DNS Open Relay – sprawdź czy nie udostępniasz swojego łącza hakerom!

Ostatnie lata to również lawinowy wzrost zagrożeń związanych z wszelkiego rodzaju atakami wymierzonymi w klientów i instytucje. Szczególnie złą sławą okryły się ataki Distributed Reflected Denial of Service (DRDoS) wykorzystujące w tym celu system DNS. Atak taki polega na wykorzystywaniu infrastruktury klienta, który nieświadomie na swoim sprzęcie udostępnia usługę DNS. Haker poprzez odpowiednio spreparowane pakiety może użyć łącza klienta w celu przeprowadzenia ataków na jego samego lub innych klientów.

Udostępnianie usługi DNS może znacznie spowalniać Twoje łącze Internetowe. Netia zaleca wyłączanie udostępniania usługi DNS na sprzęcie klienckim. Poprzez poniższy URL sprawdzimy czy nasz modem jest odpowiednio zabezpieczony: https://www.thinkbroadband.com/tools/open-dns-resolver-check

szybkość wczytywania.png

DNS Security – ochrona użytkownika przed atakami DDoS

Używany przez Netię system Advanced DNS Protection w czasie rzeczywistym rozróżnia poprawny i szkodliwy ruch generowany do systemu DNS i odpowiada tylko na poprawne zapytania nawet podczas ataku na system. Dzięki temu chroni użytkowników i zapewnia ciągłość świadczenia usługi nawet w przypadku dużych ataków wolumerycznych na usługę DNS. Rozwiązanie to zapewnia dość wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak do pełnej ochrony przed całym wahlarzem zagrożeń w sieci zalecamy użycie naszej usługi dodatkowej Bezpieczny Internet.

Jak przełączyć się na DNS Netii?

Jeśli jesteś klientem Netii i nie modyfikowałeś ustawień DNS na urządzeniach to nie musisz nic robić. Właśnie korzystasz z naszego systemu. Jeśli sam zarządzasz swoimi usługami, cenisz szybkość, stabilność i bezpieczeństwo – możesz nas wypróbować.

Nasze DNS-y odpowiadają o wiele szybciej niż np. Google (wynik porównania na obrazku poniżej). Adresy naszych DNS-ów: 62.233.233.233 oraz 87.204.204.204.

bgimage