facebook web
Już w poniedziałek premiera filmu „Niepodległość”!

Już w poniedziałek premiera filmu „Niepodległość”!

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, 12 listopada w Teatrze Narodowym i na antenie Polsatu, odbędzie się premiera filmu NIEPODLEGŁOŚĆ. Dokument przedstawia wydarzenia z tamtego przełomowego okresu.

W filmie został ukazany fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach oraz walkę dyplomatyczną w Wersalu – zwieńczeniem trwających sporów jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej.

W dokumencie został również ukazany ówczesny zapis życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narracja prowadzona jest przez świadków oraz uczestników wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Film powstał dzięki odnalezieniu unikalnych materiałów z archiwaliów francuskich, niemieckich, rosyjskich, amerykańskich, ukraińskich i polskich. Całość, dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, została odrestaurowana i zyskała kolor oraz dźwięk – w 80% to materiały dotąd nieznane i po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności.

Premiera odbędzie się 12 listopada o godz. 20.30 na kanale Polsat (stacja jest koproducentem filmu).


Powiązane artykuły