content="summary_large_image">
Uwaga na pseudo-konkursy/ankiety z nagrodami!

Uwaga na pseudo-konkursy/ankiety z nagrodami!

Uwaga! Otrzymaliśmy niepokojące informacje, o ponownym nasileniu się akcji phishingowych, w których osoby podszywające się pod naszą firmę (i inne znane marki) próbują wyłudzać dane kart płatniczych. 

W ostatnich dniach odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń w sprawie rzekomych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, które miałaby organizować Netia. W rzeczywistości ktoś podszywa się pod naszą firmę (i wiele innych, znanych marek) i pod pretekstem konkursu (przykładowy screen poniżej), próbuje wyłudzić dane kart płatniczych i okraść ich posiadaczy!

ilustracja_phishing.png

Najczęściej użytkownik otrzymuje informacje o konkursie droga mailową lub SMSową z linkiem prowadzącym do witryny, na której wyświetlana jest ankieta/ogłoszenie o konkursie (wszystkie ikony i loga odpowiadają oryginalnym i są zaznaczone na ilustracji). Czasem takie fałszywe ankiety prezentowane są też w reklamach wyświetlanych na innych stronach internetowych. Zwykle nagrodą w ankiecie/konkursie są cenne przedmioty jak np. telefony komórkowe.

Po krótkiej ankiecie (kilka pytań, które uprawdopodabniają jej prawdziwość i mają uśpić czujność potencjalnej ofiary) pokazywana jest informacja o konieczności wpłacenia niewielkiej kwoty (najczęściej po pretekstem pokrycia kosztów dostawy) i pojawia się formularz, w którym użytkownik proszony jest o wpisanie danych swojej karty kredytowej (numer, daty ważności i numer CVV). To może niestety skutkować oczyszczeniem konta przez przestępców.

Apelujemy o czujność i zapewniamy, że Netia nie prowadzi kampanii marketingowych, badań satysfakcji klienta, ani żadnych innych akcji, w ramach których prosimy o dokonanie płatności, czy podanie numerów kart płatniczych, ani nigdy nie prosimy o wpłaty na pokrycie kosztów wysyłek.

Jeżeli ktoś spotkał się z taką sytuacją i podał w takiej fałszywej ankiecie dane swojej karty kredytowej/płatniczej , to doradzamy, aby jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i zastrzec kartę. Zazwyczaj bank (wystawca karty) zasugeruje też ewentualne dodatkowe kroki, które warto podjąć jak np. w przypadku utraty środków zgłoszenie przestępstwa organom ścigania.

bgimage