content="summary_large_image">
Netia Data Center Mind z certyfikatem EN 50600

Netia Data Center Mind z certyfikatem EN 50600

Najnowocześniejszy obiekt Netia Data Center Mind uzyskał certyfikację zgodną z normą europejską EN 50600. To pierwszy działający w aglomeracji warszawskiej obiekt DC, spełniający tę bardzo wymagającą i kompleksową normę. Dlaczego warto skorzystać z tak certyfikowanego obiektu? 

Ze względu na dostępność zasilania, wiele obiektów Data Center, zwłaszcza budowanych lata temu, znajduje się na terenach przemysłowych. Często na potrzeby obiektów kolokacyjnych przerabiano zwykłe hale magazynowe. Obecnie taka lokalizacja znacznie utrudniłaby możliwość uzyskania certyfikacji. W przeszłości nie było to przeszkodą, gdyż skupiano się na głównych wymaganiach z norm, jak redundancja zasilania, a już na choćby wspomniane „niuanse” lokalizacyjne przymykano oko.

Obecnie fakt, że bezpieczeństwo to wypadkowa wielu „niuansów”, coraz częściej przebija się do świadomości klientów. Z różnych badań wynika, że dla ok. 40 proc. firm certyfikacja jest (tuż po całkowitym koszcie utrzymania) kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze obiektu DC.

Standard europejski górą

Ale standard standardowi nierówny… W ostatnich latach coraz więcej firm, które oferują komercyjne usługi DC decyduje się na certyfikację nowo budowanych obiektów zgodnie ze standardem EN 50600, który wypiera m.in. popularny TIER.

EN 50600 jest oficjalnym standardem krajów Unii Europejskiej, który został opracowany przez CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardization) i przyjęty przez Komisję Europejską, a następnie ratyfikowany przez kraje członkowskie UE, w tym przez Polski Komitet Normalizacyjny, jako norma PN/EN-50600.

Co niezwykle istotne, normy wchodzące w skład standardu EN 50600 obejmują wszystkie obszary związane z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją centrów przetwarzania danych. Zapewne z tego też względu norma EN 50600 pojawia się w wielu wytycznych, w tym w komunikacie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącym przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze. Standard EN 50600 wymienia też Uchwała nr 97 Rady Ministrów z dnia 11 września 2019 roku, która dotyczy Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa”.

W Polsce na tę chwilę certyfikację zgodną ze standardem EN 50600 posiadają 4 funkcjonujące obiekty DC w tym – jedyny a aglomeracji warszawskiej – obiekt Netia DC Mind. Do certyfikacji europejskiej przygotowywane są też dwa, będące w budowie, warszawskie obiekty innych dużych operatorów telekomunikacyjnych.  

Data Center Netii w Jawczycach pod Warszawą (Netia DC Mind) posiada certyfikat Class 3, ale wiele elementów infrastruktury zostało wykonanych w najwyższej, 4. klasie.

Inne certyfikaty dla DC, które można spotkać w tego typu obiektach na naszym rynku to:

  • Uptime Institute, czyli popularny w Polsce „TIER” (w Polsce najpopularniejszy jest TIER III) - koncentruje się na infrastrukturze zasilania i chłodzenia, pomijając kwestie bezpieczeństwa fizycznego czy infrastruktury sieciowej. Został opracowany przez prywatną organizację działającą na zasadach komercyjnych.
  • ANSI TIA-942 - amerykański publiczny standard opracowany przez Stowarzyszenie Przemysłu Telekomunikacyjnego (TIA), a następnie przyjęty przez Amerykański Krajowy Instytut Normalizacyjny (ANSI). TIA nie prowadzi żadnej akredytacji firm dokonujących audytów. Stowarzyszenie upoważnia jedynie firmy do przeprowadzania szkoleń z zakresu swoich standardów.
  • EPI-DCOS (Data Centre Operations Standard) koncentruje się na zasadach obsługi i utrzymania Data Center. W przeciwieństwie do innych norm nie określa wytycznych do budowy centrum danych.

Adam Kowalczyk

Starszy Kierownik Produktu w Netii

bgimage