content="summary_large_image">
Netia współtworzy Edge-IoT Alliance

Netia współtworzy Edge-IoT Alliance

Wraz ze spółkami: Phoenix Systems, Atende oraz Atende Industries powołaliśmy w Brukseli międzynarodowe stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Jego misją jest zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych Edge-IoT, kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy).

Powołanie Edge-IoT Alliance jest kolejną wspólną aktywnością Netii i spółek z Grupy Atende. O naszej aplikacji do europejskiego programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), informowaliśmy kilka tygodni temu w tej informacji prasowej 

Edge-IoT, czyli tzw. krawędź Internetu Rzeczy, to koncepcja oparta o chmurę przemysłową, zakładająca, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Nowo powołane stowarzyszenie ma na celu ustandaryzowanie systemu operacyjnego dla Edge-IoT po to by - analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych - umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

- Obrazowo mówiąc, chodzi o to, aby program napisany dla urządzenia brzegowego mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, zadziałał w pralce, dronie i nowym samochodzie autonomicznym” – mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca oraz jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes spółek Atende Industries oraz Phoenix Systems z Grupy Atende.

Taka architektura rozwiązuje problemy związane z opóźnieniami w przesyle danych, ponieważ dane te są przetwarzane bliżej miejsca ich pochodzenia, a ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynniejszą obsługę użytkownika końcowego. Rozwijające się sieci o wysokiej przepustowości, takie jak 5G, w coraz większym stopniu wykorzystują standardy Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast. Tym samym otwierają się nowe pola zastosowań dla dotychczasowych urządzeń, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, podobnie jak np. smartfony.

Więcej informacji znajduje się na stronie Stowarzysznia: https://edge-iot-alliance.org/ 

bgimage