Netia startuje w przetargu na telefonizację województwa Warszawskiego
Ponadto Netia podpisała umowę z firmą InnoWave Tadiran Telecommunications Wireless Systems Ltd. (InnoWave) oraz list intencyjny z Zakładem Energetycznym Warszawa - Teren.
Podczas wyboru partnerów kierowano się kryteriami zapewniającymi możliwość szybkiego podłączania dużej liczby abonentów z terenu woj. warszawskiego, w tym oczywiście z Warszawy. Kluczowymi kryteriami było prawo drogi, istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna i kubaturowa oraz możliwość świadczenia usług transmisyjnych.
Umowa Netii ze Stołecznym Zakładem Energetycznym S.A. STOEN
Ważną umową przygotowującą Netię do przetargu o licencję na telefonizację woj. warszawskiego i Warszawy jest umowa ze Stołecznym Zakładem Energetycznym S.A. STOEN. Zakłada ona współpracę kapitałową przy budowie i uruchamianiu sieci telekomunikacyjnej w Warszawie. STOEN przejmie 25% udziałów Netia Telekom Warszawa w przypadku przyznania koncesji.
Bardzo ważnym elementem strategii inwestycyjnej Netii w Warszawie i województwie jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury STOEN, w tym sieci światłowodowej i łączy radiowych do świadczenia usług telekomunikacyjnych.
STOEN ma w Warszawie 720 000 Klientów i dociera prawie do każdego mieszkania lub firmy. Liczne nieruchomości będące własnością Stołecznego Zakładu Energetycznego S.A. mogą być z łatwością adaptowane na punkty obsługi Klienta operatora telekomunikacyjnego. Ponadto budynki techniczne STOEN-u mogą być przystosowane do montażu central telefonicznych i jednostek wyniesionych. Wreszcie prawo drogi, jakim dysponuje STOEN zapewni sprawną budową sieci telekomunikacyjnej na terenie Warszawy i szybkie przyłączanie wielu abonentów.
Netia wraz ze Stołecznym Zakładem Energetycznym S.A. STOEN zamierza wprowadzić w Polsce nowe technologie dostępowe oparte na przesyłaniu informacji przy wykorzystaniu jako nośnika niskonapięciowych linii energetycznych. Oznacza to, że w przypadku pozytywnych testów tych nowatorskich rozwiązań przyłączanie nowych abonentów nie będzie wymagało kosztownej i czasochłonnej budowy sieci telekomunikacyjnej.
Netia podpisała również list intencyjny z Zakładem Energetycznym Warszawa - Teren, który obsługuje ok. 700 000 Klientów z terenu województwa warszawskiego.
W efekcie umowy zawarte z zakładami energetycznymi z terenu Warszawy i województwa zapewnią Netii dostęp do każdego gospodarstwa i każdej firmy lub instytucji znajdującej się na tych terenach. W połączeniu z pozostałymi umowami z innymi operatorami telekomunikacyjnymi (Telbank, Polkomtel S.A.), a także z firmami mającymi odpowiednią infrastrukturę telekomunikacyjną (NASK, PKP, CEL Polska) oznacza to, że Netia jest przygotowana do kompleksowej telefonizacji całego województwa warszawskiego w krótkim czasie.
Dodatkowym atutem Netii jest doświadczenie w prowadzeniu działalności operatorskiej na rozległych terenach. Dotychczas Netia podłączyła ponad 125 tysięcy abonentów i stale zwiększa ich liczbę. Posiadane zaplecze finansowe i wsparcie jednego z największych operatorów Europy - szwedzkiej Telii AB jest gwarancją powodzenia inwestycji.