Netia znalazła sposób na trudności z modernizacją światłowodową

Netia znalazła sposób na trudności z modernizacją światłowodową

Netia rozpoczęła komercyjne oferowanie super-szybkich usług dostępu do internetu na bazie technologii G.fast, w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). Maksymalna dostępna na starcie oferta to opcja do 600 Mb/s.

Po zakończonym w sukcesem pilotażu, Netia rozpoczęła realizację pierwszych inwestycji modernizacyjnych w technologii G.fast w modelu w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). W ten sposób modernizacji będzie przez Netię rozważany w tych budynkach, w których operator nie ma możliwości doprowadzenia światłowodu bezpośrednio do każdego mieszkania.

­– Zdecydowanie preferujemy modernizację w modelu: światłowód do mieszkania. Jednak w części budynków nie mamy zgody na takie inwestycje. I tu z pomocą przychodzi technologia G.fast. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale najważniejsze, że dzięki niemu klienci dotychczas pozbawieni szans na szybki internet, otrzymają łącza o prędkościach rzędu setek megabitów na sekundę, czyli na miarę – co najmniej – początku XXI wieku powiedział Grzegorz Bartler, Dyrektor Generalny ds. Techniki, Członek Zarządu, Netia S.A.

Rozwiązanie w technologii G.fast (Fast access to subscriber terminals) swoją architekturą i parametrami przypomina najbardziej technologię Gigabit Ethernet (ETTH) w wariancie Fiber to the Building (FTTB), który jest przez ITU uznawany za jedną w podstawowych światłowodowych technologii dostępowych. W obu tych technologiach super-szybkie łącza światłowodowe (w Netii – GPON 2,5 Gb/s) doprowadzane są do przełącznika (w G.fast jest to MDU – Multiple Dwelling Unit), umiejscowionego w piwnicy/garażu. Podłączenia poszczególnych mieszkań realizowane są w wykorzystaniem tego samego, tradycyjnego kabla miedzianego (pętle w długości kilkudziesięciu metrów), który od lat znajduje się w danym budynku i poszczególnych mieszkaniach.

Wyłącznym partnerem technologicznym Netii w zakresie G.fast jest firma Huawei, która dostarcza zarówno urządzenia sieciowe (MDU), jak i komplet urządzeń abonenckich.

Maksymalna przepustowość jaką osiągnęliśmy w obecnej ewolucji technologii G.fast, to 1,12 Gb/s, a trwa już standaryzacja dużo szybszej wersji. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to technologia gigabitowa, podobnie jak – również wdrażana przez Netię – technologia DOCSIS 3.1 w sieciach HFC.dodał Marcin Palkowski, Dyrektor Obszaru Technologii i Zarządzania Siecią Netia S.A.

O Netii

Netia to jeden z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych. Dostarcza kompleksowe, przyjazne w użytkowaniu rozwiązania komunikacyjne on-line: dla użytkowników prywatnych, przedsiębiorców (B2C) oraz firm i instytucji (B2B).

W segmencie B2B Netia oferuje wszechstronne realizacje teleinformatyczne: od usług głosowych (tradycyjnych oraz IP), transmisji danych, dostępu do Internetu, po najnowocześniejsze rozwiązania zintegrowane, oparte o przetwarzanie w tzw. chmurze oraz zaawansowane usługi Centrum Danych.

Grupa Netia zatrudnia niemal 2 tys. osób w 70 lokalizacjach w całej Polsce. W skład Grupy Kapitałowej wchodzą m.in. Netia S.A., Internetia Sp. z o.o., Telefonia Dialog Sp. z o.o., Petrotel Sp. z o.o., TK Telekom Sp. z o.o. 

Światłowodowa sieć szkieletowa, którą dysponuje Grupa Netia to blisko 20 tys. km. Łączy sieci metropolitalne w ponad 50 miastach oraz zapewnia kilkanaście niezależnych połączeń międzynarodowych.

Liczba obiektów telekomunikacyjnych (są to m.in. budynki, szafy, kontenery, maszty), należących do Grupy Netia przekracza 30 tys., a liczba węzłów sieciowych (PoP) to ponad 81 tys. sztuk.

 

Załączniki

Netia_Netia znalazła sposób na trudności z modernizacją światłowodową_informacja prasowa.docx
Grafika.jpg