O infrastrukturze Netii słów kilka
O tym, że Netia jest największym alternatywnym dostawcą szerokopasmowego Internetu i usług głosowych w Polsce, wie chyba każde dziecko Obecnie mamy ponad 600 tys, klientów Internetu i prawie 1,2 miliona abonentów usług głosowych, ale pewnie tylko niewielka część z nich zdaje sobie sprawę, jak wiele infrastruktury potrzeba, żeby świadczyć im usługi. Aby to uzmysłowić przeszedłem się z kamerą po jednym z naszych hostów, czego efekty możecie obejrzeć poniżej. Z góry uprzedzam, że ambicji oskarowych nie mam, więc liczę na wyrozumiałość
Dzisiaj podzielę się też z Wami garścią ogólnych informacji na ten temat infrastruktury Netii, otwierając tym samym mini cykl wydawniczy.
W największym skrócie sieć Netii składa się z:
- ponad 5 tys. km światłowodowych sieci szkieletowych
- około 4,5 tys. km miejskich sieci światłowodowych w 44 miastach.
W sumie dysponujemy własną kanalizacją teletechniczną o długości 3,2 tys. km i mamy ponad 1500 (słownie: tysiąc pięćset) różnego rodzaju obiektów (budynków, szaf ulicznych itp.). W liczbie tej zawiera się kilkadziesiąt dużych obiektów (hostów, central), kilkaset lokalizacji węzłów sieci transmisyjnej oraz cała masa innych, mniejszych, w których ulokowana jest nasza infrastruktura.
Pod względem zużycia energii (liczone w GWat rocznie), Netię można porównać do małego miasta. W trosce o ekologię i finanse firmy udało się ostatnio wyraźnie zmniejszyć zużycie prądu. Cały szereg działań (jak np. wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne czy wyłączanie niepotrzebnie pracujących urządzeń czy oświetlenia) przełożył się na blisko 10 proc. redukcję. Dodatkowe oszczędności finansowe przyniosło zawarcie umowy z jednym dostawcą energii w całym kraju.
Utrzymaniem i konserwacją infrastruktury oraz zarządzaniem usługami Netii zajmuje się w sumie prawie 400 osób.
W kolejnym odcinku opowiem trochę więcej o naszej sieci (sieciach) szkieletowej, zwanej również rdzeniową.