content="summary_large_image">
Netia w liczbach, których (pewnie) nie znacie

Netia w liczbach, których (pewnie) nie znacie

Sieć szkieletowa i węzły Grupy Netia

Ostatnie lata to dla Netii okres bardzo intensywnego rozwoju, zarówno organicznego, jak i poprzez przejęcia (łącznie ponad 40 większych i mniejszych firm, od tzw. sieci osiedlowych, po operatorów tylko niewiele mniejszych od Netii, jak Dialog). Na chwilę obecną Grupa Netia (główne spółki: Netia, Internetia, Dialog, Petrotel) dociera z własną siecią do 2,8 mln adresów co daje nam pozycję wicelidera polskiego rynku. Po podłączeniu do naszej sieci infrastruktury kablowej dawnego Astera ta pozycja (ze sporo ponad 3 mln adresów w zasięgu) jeszcze bardziej się umocni.


Na tę chwilę Grupa Netia dysponuje łącznie ok. 75 tys. węzłów z aktywnymi urządzeniami sieciowymi, do których w przeważającej części docierają łącza optyczne (światłowodowe). W tym jest blisko 80 większych obiektów (hostów i kolokacji), ponad 700 większych węzłów xDSL (RSU na sieci własnej), ponad 1000 mniejszych węzłów xDSL (ONU/FITL również na sieci własnej), ponad 700 węzłów LLU na sieci TP. Największą pod względem liczebności grupą są natomiast węzły dostępowe ETTH i podłączenia klientów biznesowych, których mamy łącznie ponad 72 tysiące.
Dodatkowych ponad 400 węzłów (tzw. ON) w technologii HFC (kable koncentryczne) pozyskaliśmy odkupując od UPC Polska znaczną część sieci dawnego Astera. Ta sieć (usługi zaczniemy na jej bazie sprzedawać w przyszłym roku) dociera do blisko 450 tys. lokali w Warszawie (większość mieszkań w mieście) i Krakowie. Więcej informacji o tym projekcie znajduje się w tym wpisie


Nie uwzględniając sieci po Aster, dysponujemy łącznie ponad 14 tys. km łączy światłowodowych i około 20 tys. km łączy miedzianych. To tylko niewiele mniej niż wynosi obwód Ziemi…


Ciekawostką może być fakt, że mimo, iż Netia to przede wszystkim operator przewodowy, dysponujemy ponad 10 tys. masztów i konstrukcji antenowych, które wykorzystujemy do świadczenia usług z wykorzystaniem technologii radiowych WiMAX, LMDS oraz dedykowanych radiolinii, co pozwala nam dostarczać usługi również w miejsca pozbawione infrastruktury kablowej.

Wzrost liczby klientów, zwiększanie prędkości łączy (możliwe m.in. w efekcie intensywnej modernizacji sieci do standardu NGA) oraz szybko rosnąca popularność Telewizji Osobistej, sprawia, że w bardzo szybkim tempie (nawet o 50 proc. rocznie!)rośnie ruch w naszej sieci.

Dbając o to, aby w naszej sieci nie tworzyły się „wąskie gardła” inwestujemy dziesiątki milionów złotych rocznie w nowe rozwiązania, często jako jedni z pierwszych w Polsce i Europie, tak jak było m.in. w przypadku technologii 100G (100 Gb/s w sieci szkieletowej), o której kilka miesięcy temu pisał jeden z kolegów z sieci w tym wpisie na naszym blogu.

bgimage