content="summary_large_image">

Drukowanie, bridge'owanie, share'owanie, czyli nowe funkcje Netia Spota

Nasz Netia Spot jest rozwiązaniem, które ciągle się rozwija. Teraz zyskał nowe, długo oczekiwane funkcje, wśród których jest „serwer druku”.  Nowa wersja firmware została oznaczona numerem 5.4.8.2.45. Co w praktyce oznacza funkcjonalność "Serwera Druku" tzw. Print Server? Otóż posiadając drukarkę wspierającą protokół druku IPP (Internet Printing Protocol), można ją podłączyć do Netia Spota i (po dodaniu do PC) używać nawet bezprzewodowo tak jak drukarki sieciowej. Przetestowaliśmy tę funkcjonalność na wielu popularnych modelach różnych producentów (m.in. Canon Pixma MP250, Epson Stylus SX125, HP  DeskJet 2050) i bez problemu uzyskiwaliśmy pożądany efekt. 

Osoby często przebywające poza domem z pewnością docenią możliwość dostępu do plików domowych poprzez Internet. Wystarczy podłączyć domowy dysk USB do Netia Spota i aktywować funkcję "Zdalnego dostępu do plików".

Przypominam też o niedawno dodanej funkcjonalności, pozwalającej na uruchomienie drugiej, wydzielonej sieci Wi-Fi. Taką sieć można udostępnić znajomym lub klientom, bez obawy o bezpieczeństwo własnych zasobów czy konfiguracji Netia Spota.

Są też dwie nowe usługi, z których będą zadowoleni głównie klienci biznesowi. Chodzi tutaj o możliwość ustawienia Netia Spot w tryb bridge, co ułatwi konfigurację zaawansowanych połączeń IP VPN (bridge zmienia nasz router w modem – czyli „zamienia” ADSL na ETH, wtedy można podłączyć swój, wcześniej skonfigurowany router z portem WAN ETH) oraz funkcję przydzielenia dodatkowej adresacji publicznej, szczególnie potrzebnej do postawienia usług serwerowych.

Z przyczyn oczywistych nie mieliśmy możliwości przetestowania pełnej gamy dostępnych urządzeń, dlatego zachęcam do dzielenia się doświadczeniami, szczególnie w zakresie urządzeń (drukarek, dysków USB), które przetestowaliście.

Przyznaję, że nie wszystkie ww. usługi można uruchomić w sposób intuicyjny. Musimy jeszcze nad tym popracować. Bardziej szczegółowy opis nowych funkcji, wraz z instrukcjami ich uruchamiania znajdziecie w tym (roboczym) dokumencie.

PS:  Co bardziej dociekliwi użytkownicy znajdą z Spocie nowoczesne funkcje wsparcia IPTV i zadadzą sobie pewnie pytanie, po co taka opcja w urządzeniu ADSL2+? Pozwolicie, że odpowiedź na to pytanie pozostawię na kolejny wpis.

bgimage