content="summary_large_image">
100G już w naszej sieci - 800 tys. broadband’ów w jednym światłowodzie

100G już w naszej sieci - 800 tys. broadband’ów w jednym światłowodzie

Tekst autorstwa Dominika Janusa, Starszego Specjalisty ds. Rozwoju Systemów Optycznych w Netii.

Ilość przesyłanych danych przyrasta w szybkim tempie, więc rośnie też zapotrzebowanie na szybką transmisję danych w sieciach szkieletowych, co z kolei powoduje konieczność inwestowania w nowe technologie. Czasem zmiany technologiczne są na tyle znaczące, że warto im poświęcić więcej miejsca. Zaledwie parę lat temu wdrażaliśmy w Netii (jako jedni z pierwszych w Polsce) łącza 40 Gb/s, a już dzisiaj możemy się pochwalić zrobieniem kolejnego technologicznego kroku milowego, wdrożeniem technologii 100G.

Technologia 100G umożliwia zestawianie łączy optycznych o przepustowości 100 Gb/s (1 Gb/s = 1000 Mb/s) pomiędzy różnymi urządzeniami sieciowymi takimi jak np. routery. Stosowane dotychczas łącza miały przepływność 10 Gb/s lub 40 Gb/s, tak więc jest to kilkukrotny wzrost prędkości w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. Przekładając tę wartość na bardziej obrazowy przykład: łącze 100 Gb/s umożliwia przesłanie w ciągu 1 sekundy ilości informacji równoważnej zawartości 3 płyt DVD czy 18 filmów zapisanych w formacie DivX. Dzięki tej technologii w zaledwie jednej parze włókien światłowodowych moglibyśmy zmieścić ruch generowany obecnie średnio przez… 800 tysięcy indywidualnych użytkowników szerokopasmowego internetu!

W ciągu ostatniego roku przeprowadziliśmy szereg testów urządzeń wykorzystujących technologię 100G. Były to zarówno karty do routerów jak i elementy systemów DWDM (długodystansowa sieć transmisyjna). W efekcie tych testów uruchomiliśmy komercyjnie lokalne łącze 100G pomiędzy dwoma routerami Cisco CRS-3 w Warszawie oraz łącze 100G w relacji Warszawa – Łódź, wykorzystujące istniejącą sieć DWDM Huawei oraz karty (tzw. transpondery) 100G firmy Nokia Siemens Networks. Na najbliższe tygodnie planowane jest też uruchomienie łącza 100G pomiędzy routerami Carrier Ethernet (Alcatel SR) zlokalizowanymi w dwóch dużych węzłach w Warszawie. 

Wprowadzenie technologii 100G nie jest jedynie czymś na kształt, znanej z domowych komputerów, „wymiany procesora na szybszy”. W rzeczywistości jest to w sporej części kosztowna zmiana architektury urządzeń. Niemniej jednak dzięki temu wydatkowi możemy bardziej efektywnie wykorzystywać posiadaną infrastrukturę sieciową, więc na końcu rachunek wychodzi na plus.

W chwili obecnej łącza 100G wykorzystuje jeszcze niewiele firm telekomunikacyjnych. Dlatego też możemy śmiało powiedzieć, iż jako operator jesteśmy w technologicznej czołówce Europy.

bgimage