content="summary_large_image">
600 Gbps (w jednym prążku) po raz pierwszy!

600 Gbps (w jednym prążku) po raz pierwszy!

Nowy rok w naszej sieci szkieletowej zaczęliśmy od mocnego uderzenia i bicia kolejnych rekordów prędkości. Dzięki uprzejmości firmy Nokia – jako jeden z pierwszych operatorów w Europie - przeprowadziliśmy testy nowych kart w sieci transportowej DWDM, „wyciągając” 600 Gbps bez regeneracji na dystansie ponad 500 km!

Testy odbyły się na kilku kluczowych - zarówno z technicznego, jak i biznesowego punktu widzenia - relacjach sieci szkieletowej DWDM/ASON, z wykorzystaniem karty o tajemniczym akronimie S6AD600H. Za tym skrótem, kryje się  karta muxpondera, która wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w rozwoju technologii optycznych, w powiązaniu z architekturą procesorów DSP (Digital Signal Processor) z najnowszym chipsetem PSE Vs, wykonanym w technologii 7 nanometrów.

Czym jest muxponder? To rodzaj karty, oferującej możliwość realizacji zwielokrotnienia sześciu usług o przepływności 100 Gbps lub jednej o przepływności 400 Gbps w oparciu o jeden prążek optyczny.

Aktualnie wykorzystujemy rozwiązania, pozwalające na osiągnięcie przepływności 200 Gbps w jednym prążku. Jest to możliwe m.in. dzięki nowoczesnej architekturze naszej sieci DWDM oraz technologii FlexGrid (więcej informacji o tych wdrożeniach znajduje się w tym artykule: https://my.netia.pl/pr/419210/netia-skokowo-zwiekszyla-pojemnosc-swojej-sieci-transmisyjnej), która pozwala na dynamiczne zarządzanie szerokością kanału optycznego.

Na tej bazie udało się nam przetestować zachowanie nowej karty w różnych warunkach w sieci komercyjnej. Efekty są bardzo obiecujące: osiągnęliśmy przepływność 600 Gbps w relacji o długości 523 km,  500 Gbps na 1088 km, 400 Gbps na 1768 km i 300 Gbps na dystansie  aż 2870 km.

Gdy już w pełni skonsumujemy owoce wcześniejszych inwestycji w zwiększenie przepływności sieci szkieletowej, instalacja kart nowej generacji pozwoli nam zrealizować transmisję o przepływności 600G bez regeneracji do wszystkich największych miast w Polsce (oczywiście w ramach zasięgu naszej sieci), czy transmisję 500G (z restoracją, czyli zabezpieczeniem usługi przed awarią, o czym więcej w tym materiale: https://my.netia.pl/aktualnosci-i-opinie/743316/o-efektach-wdrozenia-gmpls-slow-kilka) na terenie całej Polski, a co najważniejsze - transmisje 400G bez regeneracji z Warszawy do Frankfurtu. Realnie zaś w zasięgu naszych usług 300G będą wszystkie stolice krajów europejskich (oczywiście jeżeli uruchomimy w nich naszą sieć DWDM).

bgimage