content="summary_large_image">

Przepustowość bez granic?

Pierwszy projekt badawczy Instytutu Netii polega na szukaniu limitów w internecie. Nasi eksperci sprawdzają, czy w internecie można wszystko? A może są jakieś granice?

Postanowiłem przyłączyć się to tego projektu na swój sposób i zbadać, gdzie są granice możliwości naszej sieci (a właściwie całej infrastruktury) i od czego zależy jakość oraz możliwa do osiągnięcia przed poszczególnych klientów prędkość dostępu do internetu.

Zagadnienie to przedstawię w mini-serialu, składającym się z 4 odcinków, zaczynając od naszej sieci szkieletowej (core/backbone network), połączeń z innym operatorami oraz zasobami światowymi, poprzez sieć dystrybucyjną (od naszych DSLAM-ów lub punktów styku z siecią TP dla usług BSA), a na możliwościach sieci dostępowych kończąc.

Tematykę infrastruktury i sieci szkieletowej poruszałem już kilkukrotnie w ubiegłym roku, m.in. we wpisach: O infrastrukturze Netii słów kilkaSieć szkieletowa Netii, czyli 3 w 1 razy 2  oraz Klienci indywidualni przesyłają setki Terabajtów dziennie, dlatego nie będę powtarzał wszystkiego od nowa i skupię się na najważniejszych kwestiach.

W ciągu ostatnich 6 lat średnie, realne wykorzystanie łącz internetowych na klienta Netii wzrosło siedmiokrotnie. Jeśli dodać do tego bardzo szybki wzrost ilości klientów (obecnie mamy 704 tysiące klientów szerokopasmowego dostępu do Internetu), średnie tempo wzrostu ruchu w naszej sieci szkieletowej wynosi ok. 30 - 40 proc rocznie. Taki przyrost ruchu oznacza oczywiście konieczność ciągłego zwiększania pojemności sieci szkieletowej i dystrybucyjnej, routerów brzegowych (BRAS-ów), które obsługują ruch kliencki oraz połączeń z zasobami internetowymi.

Nie bez powodu samych tylko ERX-ów, czyli routerów brzegowych (BRAS-ów) obsługujących sesje klientów, podłączonych w technologiach xDSL (DSL na własnej sieci Netii, LLU, BSA) oraz Wi-MAX, mamy obecnie 15 a w najbliższych tygodniach będzie ich już 18. Są one rozmieszczone równomiernie w 12 miejscach w Polsce a ich łączna przepustowość to 108 Gb/s (po uruchomieniu trzech kolejnych będzie to 14 lokalizacji i aż 138 Gb/s). Tymczasem maksymalny ruch przechodzący przez ten urządzenia to 72 Gb/s.

Jeszcze większy "zapas mocy" mamy w sieci szkieletowej, w której na najbardziej obciążonych relacjach, dysponujemy połączeniami 40 Gb/s, wykorzystywanych maksymalnie na poziomie nieco ponad 27 Gb/s (duża w tym zasługa dywersyfikacji wyjść w świat i instalacji Google Cache). Spodziewając się jednak dalszego wzrostu ruchu, trwa już rozbudowa tych łączy do 80 Gb/s.

Ilość danych przesyłanych w ciągu doby przez naszych klientów podłączonych na w/w technologiach sięga obecnie nieco ponad 400 TB (Terabajtów)!

bgimage