facebook web
Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Z najnowszych badań wynika, że aż 97 proc. dzieci używa różnych urządzeń mobilnych. Nie trzeba być jednak dzieckiem, żeby popełniać głupie błędy w internecie. Warto odświeżyć swoją podstawową wiedzę o bezpieczeństwie w sieci.

Kilka poniższych wskazówek pomoże zwiększyć bezpieczeństwo i da pewność, że nie będziemy dalej rozprzestrzeniać zagrożeń. Podziel się tymi wskazówkami z najbliższymi, aby mieć pewność, że będą tak samo bezpieczni jak Ty! Wiedzcie, że nie mam na myśli tylko silnych haseł.

  1. Oprogramowanie jest podstawą

Aktywuj usługę Bezpieczny Internet w Netii na wszystkich swoich urządzeniach, także na smartfonach i tabletach. Mobilne złośliwe oprogramowanie jest znacznie mniej powszechne niż te komputerowe, ale wciąż jesteś przez nie narażony na wiele oszustw.

  1. Nie klikaj na linki i załączniki w podejrzanych mailach!

Nie klikaj w podejrzane rzeczy. Bądź szczególnie ostrożny przy e-mailach, które proszą o aktualizację hasła lub danych kontaktowych. Nie rejestruj się w niepewnych serwisach i wypisz się z niepotrzebnych newsletterów.

  1. Zaktualizuj swoje oprogramowanie, zwłaszcza przeglądarkę!

Gdy komputer lub smartfon informuje, że nadszedł czas, aby uaktualnić swoje oprogramowanie, zrób to jak najprędzej. Przyzwyczajenie się do zmian i nowości być może zajmie trochę czasu, ale zyskasz pewność, że nie masz żadnych luk w swoim systemie.

  1. Zablokuj nieużywane urządzenia

Niezależnie od urządzenia, którego używasz, powinieneś je zabezpieczać także wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. Upewnij się, że posiadasz kod do zablokowania i odblokowania komputera, tabletu lub telefonu.

  1. Używaj trudnych haseł

Używaj wyjątkowego i silnego hasła dla najważniejszych kont. Każde z nich powinno być unikalne i mocne. Ta rada jest prosta, ale może być bardzo trudna do zrealizowania. Jest na to bardzo łatwy sposób. Rozważ używanie menedżera haseł, np. F-Secure KEY.


Powiązane artykuły