facebook web
Quo vadis cyfrowy świecie?

Quo vadis cyfrowy świecie?

27 września br. odbyła się konferencja „What’s Next – dokąd zmierzamy?”. Podczas wydarzenia eksperci dyskutowali o trendach bezpieczeństwa i danych w sieci cyfrowej.

Intensywny dzień rozpoczął się wystąpieniem gościa specjalnego, Daniela Catteddu, Chief Technology Officer’a z firmy Cloud Security Alliance. Jego arcyciekawy referat poruszał tematy konsekwencji zmian technologicznych i wyzwań regulacyjnych.

Do podzielenia się wiedzą i najlepszym praktykami zaprosiliśmy także ekspertów Netii. Rafał Bakalarz, Dyrektor Sprzedaży B2B ds. ICT, przedstawił innowacyjny projekt Netia Next. Przypomniał o końcu „złotej ery” klasycznych operatorów telekomunikacyjnych, które straciły znaczną część rynku CTV i internetu. Podkreślił znaczne spadki w przychodach z usług podstawowych: nawet o 30 proc. z SMS-ów, 20-30 proc. z głosowych połączeń międzynarodowych i 15 proc. z połączeń roamingowych. Rozwiązania internetowe – WhatsApp, iMessage i Skype – generują ponad 80 proc. całego ruchu wiadomości w sieci, sam Skype ponad 30 proc. rynku połączeń międzynarodowych. Rafał Bakalarz podkreślił, że doskonałą ofertą i przewagą operatorów telekomunikacyjnych w tej sytuacji są rozwiązania kompleksowe, takie jak Netia Next: z WiFI, komunikacją, data center, cloud, integracją IT oraz bezpieczeństwem.

grafika 1.jpg

Kluczowe w ofercie dla firm jest niewątpliwie bezpieczne data center. O bezpieczeństwie mówił Adam Kowalczyk z Netii. Podkreślił, że dobra usługa pozwala w 10 letnim okresie zaoszczędzić nawet 30 mln zł. Koszt utrzymania własnych zasobów IT to przecież nie tylko serwery i ochrona fizyczna, ale również przegląd infrastruktury, modernizacja i okresowa wymiana sprzętu oraz utrzymanie personelu technicznego. Kluczowy w oszczędnościach jest więc outsourcing IT, który zapewnia elastyczność, pozwala skoncentrować się na biznesie i odciąża dział IT. Do tego powala na elastyczną zmianę siedziby firmy bez ryzyka, a także nie zmusza do  posiadania niektórych kompetencji wewnątrz organizacji.

Warto pamiętać, że dane są tak cenne, jak złoto i ropa. W 2016 roku było na świecie 16 ZB danych, z czego aż 30 proc. było danymi biznesowymi. Według szacunków, w 2025 roku danych będzie ponad 10 razy więcej, a liczba danych biznesowych podwoi się. Czy takie ilości danych można dobrze zabezpieczyć? Na to kompleksowe pytanie podczas konferencji odpowiadali Magdalena Juszczyk, Kierownik Produktu z naszej firmy oraz Marek Ścibor z Commvault.

Podczas „What’s Next” wysłuchaliśmy także kolejnego gościa specjalnego – Tomasza Onyszkę, CTO i Managing Partnera z firmy Predica, który mówił o praktyce cyfrowej transformacji.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa pt. „Technologia w firmie – obietnice, szanse i potencjał… do poprawy”, którą poprowadził Przemysław Gamdzyk z Evention. Wzięli w niej udział Wojciech Głażewski, Country Manager z Check Point Software Technologies, Konrad Kobylecki, CIO Netii oraz konsultant z Boston Consulting Group, Konrad Swaczyński.

grafika 2.jpg

Konferencja to także tematyczne roundtables – forma dwurundowej integracji, która miała na celu wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, intersującego określoną grupę uczestników. Podczas trzydziestominutowych sesji słuchacze mogli porozmawiać na różne tematy przy sześciu stołach. Pierwszy z nich, dowodzony przez Marka Ścibora i Magdalenę Juszczyk, skupił gości zainteresowanych tematem ochrony informacji dzięki chmurze. Stół numer dwa, moderowany przez Tomasza Kołodziejczyka i Krzysztofa Swaczyńskiego, zajął się zachowaniem inicjatywy strategicznej. O chmurach i wymogach regulacyjnych wraz z mec. Maciejem Gawrońskim i Piotrem Morozem, uczestnicy dyskutowali przy stole numer trzy. Obok Adam Kowalczyk i Łukasz Grabiszewski opowiadali o tym, kiedy warto mieć swoją infrastrukturę, Konrad Kobylecki i Rafał Bakalarz wspominali o nowych wymaganiach wobec działów IT, a o tematykę outsourcingu usług IT zadbali Piotr Rutkowski i Tomasz Oleksiak.

grafika 3.jpg

Ta jednodniowa, niezwykle intensywna i efektywna formuła pozwoliła uczestnikom zdobyć najnowszą wiedzę, poznać rozwiązania korzystne dla ich organizacji i wymienić opinię z najlepszymi specjalistami branży. Do zobaczenia na kolejnej konferencji!

Więcej zdjęć z imprezy można zobaczyć tutaj.


Powiązane artykuły