facebook web
Święto Niepodległości w internecie

Święto Niepodległości w internecie

Jak można obchodzić Święto Niepodległości? Sposobów na to jest bez liku. My polecamy edukacyjną wycieczkę związaną z 11. listopada bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i/lub Telewizji Osobistej…

11. listopada w całym kraju odbywają się uroczystości, związane ze Świętem Niepodległości. Główne obchody trwają na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ale i w innych miastach można liczyć na wiele różnych atrakcji – zajęcia i warsztaty historyczne, koncerty pieśni legionowych, czy rekonstrukcje. A dla aktywnych co roku w stolicy organizowany jest Bieg Niepodległości.

Dzień wolny można również wykorzystać inaczej. My mamy dla Was specjalną propozycję. Ten dzień możecie spędzić w… internecie, najlepiej szybkim internecie od Netii! Możecie usiąść na chwilę przed komputerem lub telewizorem albo ze smartfonem w ręku podczas spaceru. Co można wtedy robić? Bardzo dużo!

Koniecznie zwróćcie uwagę na ofertę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Oprócz organizowanego na miejscu „Spotkania z Pieśnią Niepodległą” możecie też odbyć wirtualny spacer po wystawie stałej. Warto zainteresować się kilkoma ciekawostkami historycznymi oraz nieznanymi dotąd faktami, które możecie znaleźć na blogu Muzeum. Czy wiedzieliście, że Józef Piłsudski nie lubił sprzątać i zakazywał swoim adiutantom porządkowania rozrzuconych książek i pism?

Obowiązkowo należy zajrzeć do Muzeum Narodowe w Warszawie i w Krakowie. Nie każdy ma możliwość obejrzenia wielu legendarnych dzieł na żywo, dlatego odwiedźcie cyfrowe zasoby warszawskiej instytucji.

A może chcecie zobaczyć zdigitalizowane stare księgi, które ma w swoich zbiorach krakowski oddział? Nic prostszego. Zajmie to wam tylko kilka kliknięć.

Bardzo ciekawą ofertę ma również Ninateka, czyli portal Narodowego Instytutu Audiowizualnego (część tych zasobów jest dostępna poprzez aplikację na Netia Playerze). W swoich pokaźnych zasobach Ninateka ma kilka tysięcy interesujących materiałów, ale z okazji jutrzejszego święta warto zapoznać się z najlepszymi naszym zdaniem materiałami, które na różne sposoby opowiadają o niepodległości:

  • Możecie posłuchać archiwalnej audycji z Polskiego Radia z 1985 roku, która jest „radiowym procesem” Józefa Piłsudskiego. „Na historycznej wokandzie” było cyklem audycji poświęconych znanym i wpływowym postaciom historycznym, a zaproszeni do studia goście, często cenieni historycy, starali się dokonać osądu działań wybranej postaci. Rok później pojawiła się podobna audycja Andrzeja Sowy, której to bohaterem był Roman Dmowski.
  • 5 lutego 1921 roku w szkole wojskowej Saint-Cyr w podparyskim Wersalu, spotkali się Józef Piłsudski z Marszałkiem Francji, Ferdynandem Fochem, który był jednym z największych przyjaciół Polski. W tym miejscu możecie obejrzeć historyczny film z 5 lutego 1921 roku (!!!), na którym widać, jak Marszałek i Naczelnik Państwa dekoruje Marszałka Francji orderem Virtutti Militari.

O symbolach narodowych warto porozmawiać z dziećmi. Czym są dla nas czerwień i biel? Dlaczego nasz hymn, Mazurek Dąbrowskiego, jest wyjątkowy i dlaczego się tak nazywa? Jakie jest nasze godło? Pokażcie swoim pociechom ten film, a te pytania nie będą kryły żadnych tajemnic 😊

Co z muzyką? Jest (dostępnych również na YouTube) mnóstwo dobrych piosenek, które opowiadają o miłości do naszego kraju. Mamy kilka swoich ulubionych, m.in. „Niepodległość” Chłopców z Placu Broni, ale naszym faworytem jest „Nie Pytaj o Polskę” Obywatela G.C., czyli Grzegorza Ciechowskiego. Tym samym zostawiamy Was z tym utworem i… cieszmy się Świętem Niepodległości!


Powiązane artykuły